(0342) 77-65-11 | (0342) 53-00-39 | artmuseum_if [равлик] ukr.net | А. Шептицького 8, м. Івано-Франківськ
Музей мистецтв Прикарпаття (до 6 квітня 2012 року – Івано-Франківський обласний художній музей) розпочав свою діяльність 18 травня 1980 року. Експозиція музею розгорнута у приміщенні найдавнішої архітектурної та сакральної пам’ятки міста Івано-Франківська – колишньому римсько-католицькому колегіальному костелі Непорочного Зачаття Діви Марії, святих Андрія і Станіслава (1672 – 1703).
Перша експозиція була побудована на основі творів, переданих з фондів Івано-Франківського краєзнавчого музею. Вона функціонувала до 1989 року, а 18 серпня 1993 року, після проведених ремонтно-реставраційних робіт з розкриттям фресок художника-декоратора Еразма-Рудольфа Фабіанського в інтер’єрі, відкрилась нова тематична експозиція «Сакральне мистецтво Галичини XV – XX століть». До неї увійшли твори, які поступили до фондів в результаті ґрунтовного обстеження працівниками музею «складів культового майна» на території області впродовж 1983 – 1990 років. Підсумком цієї масштабної пошукової та науково-дослідної роботи стало поповнення фондової збірки музею на 700 одиниць творів сакральної тематики, які послужили базою для ґрунтовного наукового дослідження сакрального мистецтва Галичини XV – XX ст., проведеного Віктором Мельником, завідувачем відділу образотворчого мистецтва. Всі ці наукові дослідження викладені в його праці «Сакральне мистецтво Галичини XV – XX століть» (Івано-Франківськ, «Лілея-НВ», 2007 р.).
Починаючи з 1980 року, Музей мистецтв Прикарпаття розміщується в найдавнішій архітектурній пам’ятці міста – колишньому римо-католицькому костелі Непорочного Зачаття Діви Марії, св.Андрія та Станіслава. Кошти на будівництво храму надав засновник міста-фортеці Станіславів польський магнат Андрій Потоцький. Будівництво розпочалося перед 1672 роком. Ця дата випливає із записів у щоденнику німецького мандрівника Ульріха фон Вердума, де було зазначено, що станом на 1672 рік на будові нового кам’яного костелу виконані вже значні роботи.
Автором креслень споруди був французький інженер-архітектор Франсуа Корассіні з Авіньйону, який у цей час перебував на службі у засновника міста і також долучився до зведення міських укріплень і забудови середмістя. У 1679-1682 роках нагляд за спорудженням храму здійснював інший французький архітектор Кароль Бенуа. По смерті А.Потоцького справою добудови костелу займався його син Йосип. У 1669 році архієпископом Яном Тарнавським костел був піднесений до рівня колегіати, що давало право тримати при ній трьох вікаріїв, трьох каноніків і трьох прелатів. Після 1799 року Колегіата стає парафіяльним костелом.
15 червня 2004 року в Рогатині створено музейний комплекс обласного підпорядкування (філію Музею мистецтв Прикарпаття (колишній Івано-Франківський обласний художній музей) на базі музею-пам’ятки дерев’яної архітектури і живопису ХVІ-ХІХ ст. церкви Зішестя Святого Духа та краєзнавчо-історичного музею-садиби Миколи Угрина-Безгрішного.
Церква Зішестя Святого Духа в м. Рогатин є однією із найстаріших дерев’яних церков в Україні. У записах Центрального Державного Історичного Архіву України у Львові, рогатинська Святодухівська церква згадується в ХІІ ст., а також в 1481, 1562 та 1567 роках. Львівський дослідник Володимир Вуйцик до наукового обігу ввів 1598 рік як рік створення цієї церкви за написом, який міститься на північній стіні нави усередині церкви.
Фондова колекція Музею мистецтв Прикарпаття почала формуватися з часу відкриття музею в 1980 році.
Головною концепцією формування колекції визначено поглиблене вивчення мистецтва західного регіону України, зокрема, Івано-Франківської області.
Початком колекції стала підбірка творів, переданих з фондів краєзнавчого музею, з яких була побудована перша експозиція музею. В подальшому комплектування відбувалось за рахунок надходжень з Дирекції художніх виставок Міністерства культури України та Спілки художників України, а також закупівлі творів з приватних колекцій та під час наукових експедицій співробітників музею по вивченню народно-декоративного мистецтва краю.
© 2023 Музей мистецтв Прикарпаття