(0342) 77-65-11 | (0342) 53-00-39 | artmuseum_if [равлик] ukr.net | А. Шептицького 8, м. Івано-Франківськ

Музей мистецтв Прикарпаття (до 6 квітня 2012 року – Івано-Франківський обласний художній музей) розпочав свою діяльність 18 травня 1980 року. Експозиція музею розгорнута у приміщенні найдавнішої архітектурної та сакральної пам’ятки міста Івано-Франківська – колишньому римсько-католицькому колегіальному костелі Непорочного Зачаття Діви Марії, святих Андрія і Станіслава (1672 – 1703).

Перша експозиція була побудована на основі творів, переданих з фондів Івано-Франківського краєзнавчого музею. Вона функціонувала до 1989 року, а 18 серпня 1993 року, після проведених ремонтно-реставраційних робіт з розкриттям фресок художника-декоратора Еразма-Рудольфа Фабіанського в інтер’єрі, відкрилась нова тематична експозиція «Сакральне мистецтво Галичини XV – XX століть». До неї увійшли твори, які поступили до фондів в результаті ґрунтовного обстеження працівниками музею «складів культового майна» на території області впродовж 1983 – 1990 років. Підсумком цієї масштабної пошукової та науково-дослідної роботи стало поповнення фондової збірки музею на 700 одиниць творів сакральної тематики, які послужили базою для ґрунтовного наукового дослідження сакрального мистецтва Галичини XV – XX ст., проведеного Віктором Мельником, завідувачем відділу образотворчого мистецтва. Всі ці наукові дослідження викладені в його праці «Сакральне мистецтво Галичини XV – XX століть» (Івано-Франківськ, «Лілея-НВ», 2007 р.).

31 серпня 2012 року офіційно було відкрито нову експозицію, що включає в себе такі відділи: сакральне мистецтво Галичини XV – XX ст., зарубіжне мистецтво, українське образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво. Відділ сакрального мистецтва представляє іконопис XV – XX ст. та барокову культову скульптуру Т. Гуттера і К. Кутченрайтера, що походить із костелу Непорочного Зачаття Діви Марії, М. Полейовського, Я. Оброцького, а також геніального майстра, «українського Мікеланджело» Йоганна-Георга Пінзеля, твори якого, зокрема, три ангели-путо, 22 листопада 2012 – 25 лютого 2013 р. були представлені на виставці «Скульптор бароко в Україні в середині XVIII сторіччя: Йоганн Георгій Пінзель» у Луврі (Париж, Франція). Відділ зарубіжного мистецтва пропонує до перегляду твори російських, польських, австрійських, німецьких авторів XVIII – XX ст. У відділі українського образотворчого мистецтва експонуються твори класиків західноукраїнського малярства (К. Устияновича, І. Труша, Я. Пстрака, Ю. Панькевича, О. Кульчицької, О. Сорохтея, М. Зорія, Д.-Л. Іванцева, А. Манастирського, О. Новаківського та його учнів), майстрів закарпатської та київської мистецьких шкіл та івано-франківських мистців другої половини ХХ ст. Відділ декоративно-ужиткового мистецтва представляє твори народних майстрів з чотирьох етнокультурних регіонів Івано-Франківщини: Гуцульщини, Бойківщини, Опілля та Покуття. У центральній наві та в малій залі музею відбуваються змінні виставки відомих та молодих художників, виставки, присвячені ювілейним датам мистців та інші культурно-мистецькі заходи, зокрема, концерти класичної музики, літературно-музичні вечори, майстер-класи. 

Загалом в експозиції представлено всього 6,33% творів, що зберігаються в Музеї мистецтв Прикарпаття. Станом на початок 2014 року фондова колекція, яка почала формуватися з часу відкриття музею в 1980 році, налічує 11906 музейних предметів, в тому числі: творів образотворчого мистецтва – 5049 одиниць, декоративно-ужиткового мистецтва – 6732 одиниць.

Одним із важливих напрямів діяльності музею є реставрація музейних предметів. У співпраці з Львівською філією Національного науково-дослідного реставраційного центру України було відреставровано переважну частину творів експозиції «Сакральне мистецтво Галичини XV – XX століть» (1993 р.). У співпраці з реставраційними майстернями Києва, Львова реставратори Музею мистецтв Прикарпаття за підтримки меценатів, залучених акціями «Врятуймо картину!» та «Повернуті з небуття», які були започатковані працівниками музею в 2003 році, загалом відреставрували 183 сакральні твори.

У 2013 році за оцінкою Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» та Українського центру розвитку музейної справи в рамках восьмої всеукраїнської акції «Музейна подія року» Музей мистецтв Прикарпаття отримав перше місце у номінації «Найкраща музейна подія року-2012» за організацію та експонування виставки «Іоанн Георг Пінзель. Барокова скульптура України XVIII ст.» в Музеї Лувр (Париж, Франція) 22 листопада 2012 – 25 лютого 2013 р.

Філію Музею мистецтв Прикарпаття – церкву Зішестя Святого Духа в м. Рогатин 21 червня 2013 року на засіданні 37-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у Камбоджі у складі номінації «Дерев’яні церкви Карпатського регіону в Польщі і Україні» одноголосно внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.