Виставка живопису Володимира Сандюка "Своєрідне"

10-30.04.2025

Влаштовуючи персональну виставку з нагоди ювілею, кожен митець звітує про власні здобутки, підсумовує пройдене та ставить перед собою нові цілі. Музей мистецтв Прикарпаття експонує твори відомого івано-франківського митця, члена Національної спілки художників України (1998 р.), заслуженого художника України (2013 р.), педагога Володимира Сандюка.

Формування та реалізація митця закономірно складаються шляхом поєднання залежних, а також і незалежних від людини обставин. Як у кожного, починається все із успадкованих від батьків генів: Сергій та Стефанія Сандюки – відомі в Івано-Франківську художники. Поза всяким сумнівом важливим елементом становлення у всі часи є наставник. Ним став у художній школі О. Заборський, що після батьків був для В. Сандюка першим учителем малярства. Бажання присвятити подальше життя творчій праці спонукало майбутнього митця вступити до Косівського технікуму народних художніх промислів ім. В. Касіяна (закінчив 1989 р.). У власних спогадах В. Сандюк із вдячністю згадує викладача В. Гуменюка, педагогічна праця якого утвердила намір здобувати вищу мистецьку освіту. Вибір стати живописцем скерував В. Сандюка до Львівського інституту декоративно-прикладного мистецтва на кафедру художнього текстилю, адже там пропонувалось найбільше годин з живопису (закінчив 1996 р.).

Для митця потрібне спілкування, потрібні враження, емоції від всього, що оточує: людей з їхніми характерами та діями, власних думок, що вирують у голові… і чудесної природи, серед якої живемо і часом зовсім її не помічаємо. Наситившись враженнями, він прагне усамітнення, бо в процесі творення, яке художник порівнює з містикою, ніщо не повинно відволікати. Може, саме тому так охоче В. Сандюк планує виїзди на пленер, де особливо комфортно працюється. Художник вважає малярство суттю свого життя.

Перший погляд на полотна В. Сандюка схиляє до думки, що його живопис тяжіє до декоративного звучання саме через ефект монументальності, не беручи до уваги не надто вже й великі формати, подекуди виразну узагальненість образів, переважно звучну кольорову палітру. Проте така «декоративність» активно контрастує з їх експресивним звучанням, з поривчастим мазком, лінією, динамікою площин, силуетів. Стилістика творів з буянням кольорів або спокійними, стриманими комбінаціями відтінків, що викристалізувалась впродовж творчого шляху, є впізнаваною настільки, що навіть не потрібно шукати авторської монограми. Незалежно від того, чи вони вишукано чуттєві, чи емоційно піднесені, вони засвідчують талант живописця Володимира Сандюка, який, будучи викладачем Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, повсякчас прагне стати для своїх студентів таким педагогом, яких зустрів на своєму шляху становлення.