Музей мистецтв Прикарпаття представляє на огляд відвідувачів виставку українських народних картин з багатої приватної колекції художника Геннадія Гриценка, значну частину якої він люб’язно подарував музею.
Геннадій Юхимович – надзвичайно талановита людина з широким колом зацікавлень, художник-монументаліст, графік, інженер, історик астрономії, громадський діяч. Він народився в Запоріжжі в 1932 р., закінчив інженерно-будівельний інститут в Ростові-на-Дону, працював старшим інженером, займався художньою творчістю. Спираючись на здобутки українського образотворчого мистецтва, як народного, так і художників-шістдесятників, Геннадій Гриценко створив багато графічних творів і виконав ряд монументальних робіт, зокрема в Запоріжжі, Донецьку, Марганці та ін. Над деякими працював сам, над іншими – з видатними мистцями того часу: Аллою Горською, Григорієм Синицею, Галиною Зубченко, Віктором Зарецьким. В 1966 р. став членом Спілки художників УРСР. Одночасно Геннадій Гриценко захопився археологією, стародавньою математикою і астрономією, видав багато наукових праць, в яких виклав свої відкриття і здобутки в цих галузях. Це захоплення виявилося настільки сильним, що з часом переважило всі інші, і Геннадій Юхимович плідно займається археоастрономією і сьогодні. Однак є в нього ще одне захоплення – українське народне мистецтво, а саме народна картина і вишивка, що спонукало його до колекціонування цих мистецьких творів.
Сьогодні Музей мистецтв Прикарпаття презентує частину багатої колекції Геннадія Гриценка, зокрема народні картини першої половини – середини ХХ ст., якими прикрашалися інтер’єри українських осель. Ці твори вирізняються яскравим колоритом, традиційними символічними образами (козак, дівчина, кінь, хата, криниця, сад, річка, лебеді, човен, церква та ін.), на основі яких створювалися загальнозрозумілі, облюбовані народом сюжети, що фактично ним і були вибрані, бо народні художники насамперед малювали те, на що був попит. Козак з дівчиною, Тарас Бульба з синами, ідилічний образ української природи й українського села – найпоширеніші сюжети, втілені в народних картинах їх творцями.
Музей мистецтв Прикарпаття висловлює вдячність Геннадію Юхимовичу за його неоціненний вклад, бо подаровані ним твори не тільки поповнили фондозбірку музею, а й назавжди стали надбанням українського народу.
Підготувала Тетяна Маник